Witów: Ćwiczenia STREFA 2021

W dniu dzisiejszym tj. 27.10.2021 r. zastępem GBA-Rt3/27/300 Scania braliśmy udział w powiatowych ćwiczeniach taktyczno-bojowych pod kryptonimem „ STREFA 2021”, które odbyły się na terenie Ośrodka Narciarskiego „Witów-Ski”.

Ćwiczenia składały się z dwóch epizodów: współdziałanie podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego podczas emisji nieznanej substancji chemicznej oraz ewakuacji osób po awaryjnym zatrzymaniu kolei linowej. Nasza jednostka prowadziła działania związane z ewakuacją ludzi z krzesełek technikami alpinistycznymi oraz przy pomocy drabin przystawnych.

Głównym celem ćwiczeń było: doskonalenie organizacji działań Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, doskonalenie współdziałania z jednostkami współpracującymi, zapoznanie ćwiczących z zagrożeniami występującymi podczas zdarzeń chemicznych oraz w sytuacji zatrzymania kolei linowych, przygotowanie i organizacja ewakuacji osób poszkodowanych z miejsca zdarzenia.

Po ćwiczeniach odbyło się podsumowanie oraz ocena merytoryczna wykonania poszczególnych zadań.

W ćwiczeniach brały udział: jednostki PSP Zakopane, jednostki OSP z terenu powiatu tatrzańskiego, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Nowego Targu, TOPR i Zespoły Ratownictwa Medycznego