Strażacka Familiada 2016

Gdyby mogli, do pożaru pognaliby zapewne na nartach. Strażacy ochotnicy i zawodowi zmierzyli się w narciarstwie alpejskim.

Impreza o nazwie Familiada Strażacka odbyła się na stacji RUSIŃ-SKI już po raz 6. Wzięli w niej udział druhowie z OSP i funkcjonariusze PSP z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Fajermenom w zjazdach towarzyszyli także członkowie rodzin. Rozpiętość kategorii była tak szeroka, że każdy, kto tylko chciał, mógł spróbować swych sił w zawodach.

– Celem rozgrywanych w ramach VI Familiady Strażackiej Rodzinnych Powiatowych Zawodów w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Prezesa OSP Bukowina Tatrzańska z jednej strony jest rywalizacja sportowa i sprawdzenie siebie w nieco innych niż zazwyczaj warunkach – mówił Krzysztof Kramarz, członek Zarządu OSP Bukowina Tatrzańska i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Familiady.  – A z drugiej zależy nam na promowaniu aktywnego, rodzinnego wypoczynku oraz szeroko pojętej integracji pomiędzy nami, strażakami, i naszymi rodzinami – podkreślał.  

Łącznie w zawodach wystartowało 58 osób w 6 kategoriach indywidualnych i 3 kategoriach drużynowych. Walka rozegrała się m.in. o tytuł najszybszego strażaka, druhny lub żony strażaka, a nawet sympatyka OSP. Rywalizowały także dzieci strażaków oraz młodzieżowe drużyny pożarnicze. Grupowo można było uzyskać tytuł najlepiej jeżdżącej na nartach rodziny strażackiej, jednostki strażackiej oraz młodzieżowej grupy pożarniczej. Ze względu na zły stan topniejącej pokrywy śnieżnej pomiar czasu był tylko jeden. I choć grząski śnieg utrudniał zjazd, to nie odebrał   zawodniko chęci do zabawy i woli walki.

– W naszej profesji sport jest bardzo ważny – mówił w czasie otwarcia zawodów mazowiecki komendant wojewódzki PSP Józef Galicaktóry sam startował w kategorii kierownictwo PSP. – Nie opuściłem ani jednej Familiady i póki nogi będą sprawne, będę jeździł – podkreślał.

Na VI Strażacką Familiadę przyjechali także: były komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, były zastępca komendanta głównego PSP Marek Kowalski, naczelnik OSP Bukowina Tatrzańska Edward Kuchta oraz prezes OSP Bukowina Tatrzańska Piotr Kuchta. Imprezę sponsorowali: Stacja Narciarska RUSIŃ-SKI, Fundacja Bukovina, Resort Bukovina oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz. Patronat medialny nad Familiadą objął Tygodnik Podhalański.

Wyniki VI Familiady Strażackiej

Indywidualnie:

Kategoria: strażak

1. Szymon Krzeptowski Sabała – OSP Olcza

2. Maciej Galica – OSP Bukowina Tatrzańska

3. Andrzej Leśniakiewicz – OSP Kościelisko

Kategoria: żona strażaka / druhna OSP

1. Karolina Nowobilska – OSP Białka Tatrzańska

2. Agata Stasik – OSP Bukowina Tatrzańska

3. Sylwia Haniaczyk – OSP Rzepiska

Kategoria: dzieci do lat 12

1. Michał Kramarz – OSP Bukowina Tatrzańska

2. Tomasz Chowaniec – OSP Rzepiska

3. Bartek Galica – OSP Bukowina Tatrzańska

Kategoria: MDP (13-18 lat)

1. Robert Stasiwolak – OSP Dzianisz

2. Józef Chowaniec – OSP Rzepiska

3. Weronika Trzop – OSP Czarna Góra

Kategoria: sympatycy OSP

1. Jacek Adamczak

2. Julian Adamczak

3. Daniela Adamczak

Kategoria: kierownictwo PSP

1. Wiesław Leśniakiewicz

2. Józef Galica – OSP Bukowina Tatrzańska

3. Marek Kowalski

Drużynowo:

Kategoria: rodzina strażacka

1. Szyszkowie

2. Galicowie

3. Leśniakiewiczowie

Kategoria: drużyna MDP

1. Czarna Góra

2. Białka Tatrzańska

Kategoria: jednostka straży

1. OSP Bukowina Tatrzańska

2. OSP Olcza

3. KP Zakopane

Tekst: Krystyna Waniczek / Tygodnik Podhalański. Zdjęcia: Adrian Gładecki