Pożar w Willi Zima

W niedzielę 5.12.2021 r. o godzinie 15:33 na SKKP w Zakopanem wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni w budynku na ul. Tatrzańskiej w Bukowinie Tatrzańskiej. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia przyszła kolejna informacja – o pożarze kuchni oraz budynku.

W chwili przybycia pierwszych zastępów z OSP Bukowina Tatrzańska i wykonaniu rozpoznania stwierdzono że pożarem objęta jest ściana przylegająca do przewodu kominowego na 3 kondygnacji w środkowej części obiektu, dym zaczynał wychodzić pod podłogą na wyższej kondygnacji.

Obiekt to pięciokondygnacyjny budynek, w którym znajdowały się pokoje gościnne. Przyziemie murowane, od 3 kondygnacji budynek drewniany, cały kryty gontem.

W pierwszej chwili działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu wody w natarciu na palące się pomieszczenie wewnątrz budynku przez roty w aparatach ochrony dróg oddechowych. Osoby przebywające w budynku opuściły go przed przybyciem pierwszych zastępów straży pożarnej.

Dojazd do budynku utrudniony był z uwagi na długi i wąski wjazd, który uniemożliwiał dojazd pojazdów pożarniczych pod budynek. Na miejsce docierały kolejne siły i środki. Dowodzenie przejęła JRG Zakopane, która wprowadzała kolejnych ratowników z liniami gaśniczymi w natarciu na palące się elementy.

W pierwszej fazie pożar ukryty był w podłogach oraz ścianach budynku. Dysponowano stopniowo kolejne siły i środki, a dojeżdżające zastępy włączały się do prowadzonych działań. Przystąpiono do budowy kolejnych linii gaśniczych, rozbierania konstrukcji poszycia dachu, elementów drewnianych ścian w pokojach gościnnych i korytarzu, oraz oświetlono teren prowadzonych działań ratowniczych.

Prace wewnątrz były utrudnione przez panujące duże zadymienie oraz ciasne klatki schodowe na wyższych kondygnacjach budynku. Jednocześnie od zewnątrz przy użyciu drabin przenośnych prowadzone były działania rozbiórkowe dachu składającego się z warstw trocin, papy, waty i dwóch warstw gontów w celu dotarcia do palących się elementów. Na miejsce dysponowano kolejne zastępy wyposażone w aparaty ODO oraz drabiny przystawne.

Na sąsiedniej posesji utworzono punkt ładowania butli ODO. Wyznaczono na zewnątrz miejsce składowania materiałów palnych z rozbiórki budynku, gdzie na bieżąco przelewane były wodą. Roty pracujące wewnątrz budynku prowadziły działania przy użyciu kamer termowizyjnych. Zaopatrzenie wodne do miejsca pożaru było realizowane poprzez przetłaczanie oraz z hydrantów sieci wodociągowej.

Do koszar wróciliśmy po godzinie 22.

Szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się mieszkańcom Bukowiny Tatrzańskiej, którzy bezinteresownie strażakom biorącym udział w działaniach gaśniczych dostarczyli ciepłe napoje, kawę, herbatę, ciepłe posiłki oraz kanapki. Dziękujemy!

Siły i środki

Foto: materiały własne